Zayıf Satışlar Tarım Dışını Zayıflatabilir

Aralık ayı için açıklanacak veride en son zayıf gelen ISM servisler verisinin, Noel tatili öncesi bir önceki yıla göre yüzde 3 zayıf olan satışların etkisi olabilir. ISM verisinde imalat sektöründeki genişleme yedinci ayına gelse de envanterlerdeki 50,5’ten 47,0’a daralma dikkat çekici. Müşterilerin envanterlerindeki artışın da yavaşlayarak devam ettiği düşünülürse, imalat sektöründe ileriki aylarda bir yavaşlama söz konusu olabilir.

ABD’de Kasım’da Şükran Günü satışları beklentilerin hafif üzerinde fakat etki yapmaktan uzaktı. Bu haliyle biz Kasım istihdam raporunda iyileşme görebilmiştik. Noel tatili öncesi Aralık satışlarına bakılırsa şirketler stok eritmek ile meşguller. 25 Aralık’taki Noel tatiline varan süre içerisinde genel satışlar 2012’nin aynı haftasına göre yüzde 3,1 azalmış durumda. Klasik perakende mağazalarda ise yine aynı döneme göre yüzde 21,2 azalma var satışlarda. En son yüksek gelen iki envanter rakamının da yüksek olduğu düşünülürse, perakende sektörünün geçtiğimiz iki ay içerisinde ek eleman alarak ellerindeki stokları tüketmek adına çaba sarf ettiğini söyleyebiliriz.

ABD’de tatil sezonu öncesi satış stoklarının arttığı ve Ekim-Kasım’da bu stokları eritmek için işe alımların olduğu düşünülürse, yüksek gelen ADP istihdam verisine rağmen, bugün açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentileri karşılamama ihtimali olduğu söyleyebilir. Beklenti ortalaması 195 bin kişi olan veride, bu koşullar doğrultusunda 185-190 bin arası bir rakam gelmesi ihtimali bulunuyor.