TCMB Tokadı Vurdu, Ortalama Faiz Yüzde 10’a Dayandı

Image

Türkiye’nin bu gece olağanüstü olarak toplanması sonrası gerçekleşen PPK toplantısında haftalık repo faizinin kullanıldığı politika faizi yüzde 4,5’tan yüzde 10’a ve gecelik borçlanma faizi olan marjinal faiz oranı veya diğer adıyla “üst bant” faizinde yüzde 7,75 seviyesinin yüzde 12’ye yükseltildiğini görüyoruz. Aynı zamanda daha önce yüzde 10,25 olan geç likidite penceresi faizi de yüzde 15’e çıkarıldı. TCMB, ana borçlanmayı gecelik borçlanma faizi yerine 1 haftalık repo faizi olan politika faizinden karşılayacak. TCMB bu şekilde, ciddi oranda şahin bir para politikası izleyeceğini göstermekte.

Merkez Bankası, bu uygulaması ile geçtiğimiz sene FED’in parasal genişlemede azaltma yapabileceği beklentilerini fiyatlamasından bu yana piyasalarda oluşan faiz artırımı beklentisini karşılamış oluyor. Bu şekilde, TCMB’nin normal günlerde yüzde 7,10 civarındaki bankalara uyguladığı ortalama borçlanma faizi de yüzde 10’un üzerine çıkmış oluyor.  Ana borçlanmanın para politikası faizi olan yüzde 10’dan gerçekleşeceği düşünülürse, ortalama 28,5 milyar TL civarındaki TL likidite ihtiyacının bu pencereden  karşılanacağı ve ortalama fonlama maliyetinin yüzde 10,5 civarında gerçekleşebileceği düşünülebilir. Eğer bütün fonlama yüzde 10’a aktarılırsa, ortalama faiz de doğal olarak yüzde 10’dan gerçekleşecek.

tcmb2

Bu uygulamanın Dolar/TL’deki ilk etkisi TL değerlenmesi ile kritik kurda düşüşlerin sertleşerek devamına neden olarak 00:10 itibari ile fiyatlar 2,25’lerden 2,19’lara düşmüş durumda. TCMB’nin bu uygulaması, ciddi anlamda TL lehine bir hareket olarak algılanabilir ve yarınki FED toplantısının yaratabileceği riski de bu şekilde TCMB fiyatlamanın içine almış olmaktadır.