TCMB İstikrar Sağlanana Kadar Sıra Dışı Kısıtlamalar Uygulayabilir

Image

TC Merkez Bankası’nın bugün gelen ara PPK kararı piyasalara sürpriz oldu. TCMB’nin açıklamasına göre, 28 Ocak günü ek bir Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleştirilecek ve bu toplantının kararı aynı gün gece 24:00’da açıklanacak. Piyasalarda bu kararın TCMB’nin faiz artırması geliyor şeklinde yorumlanması mümkün olsa da, Banka’nın bu toplantıyı istisnai günlere ağırlık verilmesi ve dikkatin bu noktaya çekilmesi üzerine değerlendirmesi olasılığı da bulunmakta. Aynı zamanda, piyasalarda risk yönetimi için kullanılan fakat ciddi oranlarda hacmi olan Dolar/TL ve Euro/TL swaplarının da kısıtlanması söz konusu olabilir.

Birinci senaryo, TCMB’nin istisnai gün sayısını artırması olabilir. TCMB’nin en son istisnai gün kararlarına bakılırsa, bu günler içerisinde üst bant faizinin yüzde 9’dan gerçekleştirileceği söylenmekte. Bu uygulamanın, haftada iki ve ayda 8 defa gerçekleştirilmesi, TL tarafında ayda 100 baz puan ortalama borçlanma maliyeti anlamına geliyor. Merkez Bankası’nın bu uygulamayı bir ay boyunca uygulaması ise ciddi bir TL sıkılaştırması anlamına geliyor. 10 gün yani iki hafta uygulanacak bir istisnai gün uygulaması, TCMB’nin aylık TL sıkılaştırmasında 135 baz puan sıkılaştırma anlamına gelirken bu gün sayısının 15’e çıkarılması sıkılaştırmayı 200 baz puana yükseltmektedir.

İkinci senaryoda ise, TCMB’nin Dolar/TL swaplarında kısıtlamaya gitmesi düşünülebilir. Orijinal halinde alıcı ve satıcı tarafın döviz riskini kontrol etmek adına kullandığı ve her iki tarafın da eşit miktarda girdiği swap işlemleri, piyasanın gelişmesi ile tek taraflı da yapılabilmekte. Diğer bir deyişle, tek taraflı swap yapabilecek bankalar ve aracı kurumların özellikle TL satışı yapmak adına bu enstrümanları kullanması riskine karşı TCMB’nin swapların kullanımını sınırlaması söz konusu olabilir. Bu uygulama, piyasadaki aşırı volatilitenin bir kısmını almak için faydalı olsa da, TCMB’nin sadece swaplara müdahale etmesinin etkisini sınırlı oranlarda görebiliriz. Sonuç itibari ile, bir noktada sınırlanan piyasa başka noktalara akmak isteyebilir.

Kısaca yarın gerçekleşecek toplantıya bakarsak, TCMB’nin son zamanlarda aşırı durumlara gelmiş Türk Lirası volatilitesinin önüne geçmek adına önlem almak isteyebileceğini görüyoruz. Bu toplantıda, TCMB’den bir faiz artırımı beklememekteyiz. Diğer taraftan, swaplarda kısıtlamaya giderek Türk Lirası açığa satışının bir kısım önüne geçilmek istenebilir. Bu uygulamanın artan istisnai gün uygulamaları ile desteklenmesi durumunda ise kısa vadede TL’de bir toparlanmadan çok mevcut ek volatilitenin dengelenmesi söz konusu olabilir.