Merkez Bankası İstisnai Günlerde TL Musluğunu Ciddi Sıkacak;

Bugün gerçekleşen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nda Merkez Bankası’nın gecelik politika faizinin, beklentiler doğrultusunda, yüzde 4,50 seviyesinde tutulduğunu görmekteyiz. Merkez Bankası’nın, faiz koridorunda da değişikliğe gitmeyerek hükümet kanadında faiz değişikliği görüşlerini yansıttığını ve Başkan Başçı’nın faizlerin değiştirilmeyeceği söyleminin devam ettirdiğini görüyoruz. Açıklamasında enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceğini belirten TCMB, %5 hedefinin de anlamını yitirdiğini netleştirmiş oldu.

TCMB, TL tarafında parasal sıkılaştırma adına mevcut durumda %7,75’ten gerçekleşen üst bant faiz oranının istisnai günlerde yüzde 9’dan sağlanmasının sağlanacağını söyledi. TCMB’nin bu uygulamayı iki şekilde yapma ihtimali var. Birincisi, istisnai günlerde üst banttan gerçekleşecek borçlanma ihtiyacının 4-5 milyar Dolar kısılması durumudur. Bu şekilde, TCMB üst bandın ortalama borçlanma faizi yüzde 9 civarına çıkarmış olacaktır. Aynı zamanda politika faizinden borçlanmanın da sınırlanması, istisnai günlerde piyasadan 10 milyar Dolar üzeri TL likiditesi çekilmiş olması anlamına geliyor. İkinci durum ise, istisnai günlerde, üst bant faiz oranının direkt olarak yüzde 9’a çekilmesi olacaktır. Bu ihtimal ilkine göre son derece düşük olsa da, uygulanması durumunda kısa süreli ciddi sıkılaştırma olarak algılanabilir.

Sonuç olarak, TCMB’nin faiz artırmaktan kaçınmaya devam ettiğini görmekteyiz. Mevcut istisnai gün sıkılaştırmaları, sık uygulanması halinde, kur volatilitesini ciddi oranlarda düşürebilecek potansiyele sahip. Bu şekilde, TCMB, bütün TL kontrollerini eline almakta ve ihtiyaç duyduğu anlık durumlarda dahi müdahale edebilecek hale gelmekte. Bu noktadan sonra gereken bu uygulamanın yeteri kadar yoğun ve etkin uygulanabilmesi olacaktır. İleriki toplantılarda ise, gerek duyulduğu durumda, üst bant faizi artırılarak daha sıkı kontrol sağlanabilir.