FEDrama’da Sezon Finalinde Bernanke Baş Rolde

Image

FEDrama’da Sezon Finalinde Bernanke Baş Rolde

Yurt içi piyasaları politik etkenlerle çalkalana dursun, yurt dışı piyasaları FED’e odaklı gergin bir şekilde beklemekte. Önümüzde, Mayıs ayından bu yana aylık 85 milyar Dolar olarak devam eden FED’in parasal genişlemesinin azaltılması için 2013’teki son toplantı bulunuyor. Toplantıya yaklaşım sırasında FED’in bu sene ve gelecek sene oy hakkı olan üyelerin dilinden “Tapering” yani azaltım söcüğü eksik olmazken, Bernanke’nin son zamanlardaki suskunluğu da dikkatlerden kaçmamakta.

FED’in Mayıs ayında ilk defa ciddi anlamda dillendirdiği parasal genişlemesini azaltma düşünceleri, yaza girerken küresel piyasalarda panik havası yaratmış, bu durum karşısında bazı FED Başkanlarından “Yaban domuzu gibi hareket ediyorlar” tarzı bürokratik kibarlığın sınırlarında gezinen yorumlar gelmişti. Mayıs sonrası FED’in üyelerinden sakinleştirici mesajlar gelmesine rağmen piyasalar Eylül toplantısında kendilerini bu azaltıma hazırlamış, satılanı satmış, kalan risklerini de kontrol altına almak için önlemler almışlardı. Eylül ayında beklenen azaltım gelmeyip FED’den özellikle ABD’nin borç tavanı sıkıntıları konusunda endişe verici mesajlar gelince biz bir sonbahar rallisi görmüştük. Bu ralli, ABD tarafındaki verilerde sonbahar boyunca görülen kararsızlık ve FED’in başına Janet Yellen’in seçileceğinin kesinleşmesi ile de ivme kazanmış ve Dow Jones’da 16 bin üzeri, S&P’de 1800’ün üzeri görülmüştü. Bu bahsettiğimiz boğa mentalitesi mevcut durumda hala piyasalarda bir kısım etkisini gösterse de, iyi gelen tarım dışı istihdam, düşük işsizlik, olumlu imalat verileri ve yüzde 3,6 ile envanter fazlası ile bile olsa beklentileri aşan büyüme rakamları piyasalara bir “acaba?” dedirtmekte.

Azalttıktan Sonra Yapılacak Daha Önemli

FED’in QE konusunda ne yapacağının piyasalar tarafından yorumlanmasında ekonomist beklentileri de mevcut durumda dağınık. Bundan 1-1,5 ay öncesine kadar ekonomistlerin büyük çoğunluğu 2014 Mart ve sonrasına ilk azaltma için işaret ederken, en son tarım dışı sonrası bu durum yayılma gösteriyor. Piyasada anketlere yorum veren ekonomistlerin dörtte biri Aralık’ta ilk azaltımı beklerken, üçte biri kadarı Mart, yüzde 10-15 kadarı Ocak bekliyor. Geriye kalan küçük grup ise Mart sonrası konusunda ısrarlı durumunu koruyor. İşin realitesine bakarsak, Eylül’deki beklentilerin ne kadar yanlış çıktığın örneğinden yola çıkarak, bu beklentilerin pek de bir önemli olmadığını söylemek doğru olacak. Bu noktada, önümüzdeki 3-4 ayda bir azaltım yapması kesin gibi görünen FED’in bu durumu karşısında uzun vade fon yöneticilerinin tavırları değişmeyecektir. FED, ABD ekonomisi tekrar net bir şekilde resesyona doğru kaymaya başlamadıkça bu azaltımı önümüzdeki çeyrek yılda yapacaktır ve asıl büyük paraların ve istikrarlı yatırımcıların bulunduğu uzun vade işlemlerde mevcut durum “AL” sinyali vermemekte.

FED’in azaltıp azaltmayacağından ziyade, bu azaltımı yaparken yanında sunacağı mezeler önemli. FED’in şu sıralardaki amacının dikkati QE’den faizleri uzun dönemde düşük tutmaya çekmek olduğu düşünülürse, bu toplantıda azaltım yapılsa dahi yanında “Forward Guidence” dediğimiz ileriye dönük düşünceleri ve planları önemli olacaktır. FED’in bir diğer amacının da uzun vade faizleri düşük tutmak olduğunu ve özellikle konut sektöründe yeniden bir daralma görmek istemediklerini söyleyebiliriz. Bu durumda, FED’in yapabileceği herhangi bir azaltım, bilançosundaki nispeten daha kısa vade olan tahvillerde olacaktır.

Azaltım 1-10 Yıl Arası Tahvillerde 5 Milyar Dolar Gelir

FED’in 11 Aralık’taki bilançosuna bakıldığında, toplamda 2,185 trilyon Dolar hazine tahvili, 1,482 trilyon Dolar mortgage tahvili olduğu görülüyor. Aşağıdaki tablo FED Bilançosundaki tahvillerin vade dağılımını gösteriyor:

1-5 yıl 5-10 Yıl 10+ Yıl
Hazine Toplam 748,0 864,7 572,5
Hazine Haftalık D. 5,1 6,3 4,4
Mortgage Toplam 4,0 2,5 1480,3
Mortgage Haftalık D. 0,0 0,0 43,1

Bu dağılıma bakarsak, FED’in vade sonunu beklemeyi düşündüğü tahvillerin ağırlığının düşük olduğunu, 1 yıldan 10 yıla kadar olan vadedeki hazine tahvillerinin mevcut değerinin ise toplam 1,6 trilyon Dolar’da olduğunu görüyoruz. FED’in bir azaltım durumunda öncelikli hedefi bu tahvil grubu olacaktır. Uzun vadeli faizleri düşük tutmak adına, küçük bir azaltım ve bu azaltımın çoğunluğunun 1-5 yıl arası tahvillerde yapılması piyasalardaki stresi düşük tutarak, FED’in tahvil alımı azaltımına ilk adımı atmasını sağlayabilir. FED’in ileriki dönemlerdeki azaltım konusunda ise, ekonomik verilerin olumlu devam etmesi durumunda, tahvil azaltımına devamı yine bu vadeler arasında devam ederek 10 ve 30 yıllık gösterge tahvil faizlerini düşük seviyelerde tutmak isteyebilir.

Piyasalar Hazırlıksız Değil, Noel Rallisi Yine Gelebilir

FED’in tahvil alımını azaltması ihtimalleri küresel piyasalarda Mayıs’tan beri konuşuluyor. Bir konu ancak bir noktaya kadar çevrilip durabilir ve finansal piyasalarda altı aylık bir dönem aynı konunun çevrilmesi için biraz uzun. Eylül ayında küresel piyasalar nasıl gergin de olsa kendilerini duruma hazırlamışlardılarsa, mevcut durum şu anda da var. Gelişen piyasalarda toparlanma Eylül ayından bu yana sınırlı kalırken, ABD tarafındaki rallinin sırf FED’den dolayı olduğunu söylemek yanlış olur. Özellikle geçtiğimiz hafta Cumhuriyetçiler ile Demokratların bütçe konusunda anlaşabilmesi, Şubat ayındaki borç tavanı konularında da olumlu sinyallere neden oldu. Gelişen piyasaların çoğunda faiz artırımı ve para politikası düzenlemeleri ile tedbirler alındı, satılan satıldı. FED’in herhangi bir azaltmada bulunması, kısa vadede özellikle Türkiye gibi gelişen piyasalarda yine çalkantılara yol açacak olsa da, azaltımla gelebilecek bir güvercin mesaj ve azaltımın hedefli yapılması olası satışların sertliğini kıracaktır. Mayıs ayındaki sütten ağzı yanan FED de, bu toplantıda azaltım yapsa dahi diline hakim olacak ve piyasaları aşırı gerecek yorumlara ve uygulamalara girmeyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.