FED’in İşsizlik Hedefini Yüzde 6’ya Çekmesi Dolar’ı 2,10 Altına Çekebilir

Image

FED’in 18 Aralık’ta gerçekleşen FOMC basın toplantısında ayda 85 milyar Dolar olarak devam eden tahvil alımında azaltmaya gitmesi ile özellikle gelişen piyasalarda çıkış olup olmayacağı konusunda tartışmalar artmıştı. Bu sene oy hakkı olan FED Başkanlarına bakıldığında, 2013’e göre daha şahin bir görünüm olduğu görünüyor. Bunlardan en çarpıcı açıklamaları yapan ise Philadelphia FED Başkanı Charles Plosser. Bu sene oy hakkı olan Plosser, en son açıklamasında 10 milyar Dolar’lık azaltımın 25’e çıkartabileceğini söylemişti. Diğer bir oy hakkı olan Dallas FED Başkanı Fisher ise her toplantıda 10 milyar Dolar azaltımın uygun olduğunu belirtmişti. Piyasadaki beklentilere bakılırsa, her ay 10 milyar Dolar azaltım çok da uzak bir senaryo değil ve bu 2014 bitimine FED’in 85 milyar Dolar tahvil alımını tümden bitirebileceğini gösteriyor. Bu etken bu zamana kadar Türkiye başta olmak üzere gelişen piyasalarda Dolar’ın değerlenmesine neden olmuş olsa da, FED’in gevşek para politikasının bittiği anlamına gelmiyor.

İşsizlik Hedefi Revize Olabilir

ABD’nin en son açıklanan çeyreklik işsizlik oranı şu anda %7,3 seviyesinde. Sezonluk düzeltilmiş rakama bakıldığında yüzde 7’ye ulaşıldığını görüyoruz. Son iki senede bu rakam yüzde 8,5 seviyesinden düşmüş durumda ve yıllık bazda yüzde 9,63 ilerleme kaydediyor. Bernanke’nin QE’nin azaltılabileceğini açıkladığı Mayıs toplantısından bu yana ise işsizlik yüzde 8 iyileşmiş durumda. 18 Aralık’taki FOMC toplantısındaki beklentilere bakılırsa da, FED, 2014 sonunda işsizlik oranının yüzde 6,3’e düşmesini beklemekte. Diğer bir deyişle, FED’in parasal genişlemeyi bitirip, faizleri yükseltmeye başlaması için gereken iki koşuldan biri gerçekleşmiş olacak eğer FED’in yılsonu beklentisi tutarsa. Bu da gelişen piyasalarda ek gerginlik anlamına geliyor.

FED, Evan’s Rule ile verilere bağlı para politikası hedeflediğinden bu yana bu rakamların revize edilebileceği konusunda piyasada yorumlar dolaşmakta. Basitçe, işsizlik hedefine çabuk ulaşacak bir FED, enflasyonda ciddi toparlanma olmadan bu hedefi uygulamak istemeyebilir. Bu durum da, iyileşen ekonomik durumları baz alarak, FED’in işsizlik hedefini yüzde 6,5’tan yüzde 6’ya çekmesine, sözel yönlendirmeyi de düşük enflasyona odaklandırmasına neden olabilir. Bu durumun gerçekleşmesi de, Türkiye gibi cari açığın derin olduğu ülkelerde bir nefeslenme anlamına geliyor. Piyasa odağını tahvil alımlarının azaltılmasından mevcut faiz oranlarına çekmek isteyen FED için de bu durum QE azaltımını piyasayı çok germeden devam etmesi için fırsat oluşturabilir.

Dolar’da Politik Sıkıntılar Şubat Sonuna Unutulur

Türkiye’de mevcut durumda en büyük sıkıntılardan biri aşırı volatilite göstererek 2,20’lere dayanan Dolar/TL. Aralık ayı başından bu yana vatandaşın cebindeki paranın Dolar karşılığı yüzde 7’nin üzerinde erimiş durumda ve bundaki ana etken siyasi çalkantılar. Her ne kadar mevcut gergin durumun bir süre daha devam edeceği düşünülse de, piyasalar bu ayın 21’indeki Merkez Bankası PPK toplantısından ve FED’in 28’indeki FOMC toplantısından sonra ekonomik duruma daha odaklanacaklardır. PPK’da Başkan Erdem Başçı’nın dövizdeki volatiliteye müdahalesi kaçınılmaz yalnız bu müdahalenin ne kuvvette olacağı ve faiz artırımını içerip içermeyeceği ana soru. PPK’da oluşabilecek direkt ya da dolaylı her türlü faiz artırımı Dolar’ın ateşini alabilir. FOMC’de ise yeni başkan Yellen’ın konuşma yapmayacağı bir toplantı var önümüzde.

Siyasi açıdan, Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlere odaklanacak bir finansal piyasa görebiliriz Şubat ayında. Mevcut durumdaki haber akışı Şubat’ta yerini yerel seçimler konusuna bırakacak ve Dolar’daki volatilite daha sakin politik beklentilerin kaynağı olan seçimlere döndükçe Dolar çalkantıları azalacaktır. Merkez Bankası’nın da müdahalelerinin artması durumunda, Şubat ayı içerisinde 2,10 seviyesinin etrafında dengelenen bir Dolar/TL görebiliriz.