Döviz Hareketleri Artık Ekonomik Değil Manipülatif Durumda

market-manipulation-400x308

Türkiye’nin son zamanlarda gördüğü kur volatilitesi konusunda dün TC Merkez Bankası’nın kararlarının etkili olma potansiyeli bulunsa da dövizlerdeki hareketlilikte duraklama görememekteyiz. PPK kararları sonrası istisnai gün uygulamalarına gelecek hafta başlayacağını açıklayan Merkez Bankası’nın müdahale etmesine fırsat olmadan döviz volatilitesi tekrar ciddi oranlarda artmış durumda.

Haftaya Ortalama Sıkılaştırma Yüzde 8,20 ile 100 Puan Fazla Olacak

PPK kararları ile TCMB istisnai günlerde üst bant faizinde yüzde 1,25 artışa gidecek. Bu uygulama ile gelecek haftaki iki istisnai günün etkisi olarak toplamda piyasadan 15 milyar TL çekecek olan banka bu şekilde normalde yüzde 7,10 civarında olan borçlanma maliyetini yüzde 8,20’ye çıkarmış olacak. Diğer bir deyişle günde 1,8 milyar TL ek para çekmiş olacak Merkez Bankası.

Image

Kurdaki Hareketler Para Politikasını Yansıtmıyor

Dolar ve Euro’nun bugün içerisindeki TL’ye karşı hareketlerine bakıldığında, özellikle alım yönünde son derece yüksek bir hareketlenme olduğunu görüyoruz. BIST 100 Endeksi ilk seansı en yüksekten %0,80 aşağıda kapatırken, aynı süre içerisinde Dolar/TL’de yüzde 13, Euro/TL’de yüzde 12 artış görülmekte. Tahvil faizlerinde bir değişiklik olmadığı da düşünülürse, buradaki hareketin rahatlıkla yüzde 5’inin manipülatif olduğu düşünülebilir. TCMB’nin uygulamasının dolaylı da olsa ciddi sayılabilecek bir oranda faiz artırımı yerine geçtiği bir ortamda, bu tarz hareketlerin oluşması, son dönemlerdeki popüler bir terimle “manidar”.

Image