BIST’in Derdi Sadece FED Değil

İki gündür flaş gündemler ile sarsılan Borsa İstanbul’a dün gece bir de FED’in azaltıma başlaması darbeyi vurmuş görünüyor. Dün gece gerçekleşen toplantısında, ABD Merkez Bankası FED, iyileşme gösteren istihdam piyasasını ve önümüzdeki yıl içerisinde ABD ekonomisinin toparlanmaya devam edebileceği beklentisini neden göstererek ayda 85 milyar Dolar olan tahvil alımını 10 milyar Dolar azalttı. Bu azaltmayı açıklamasında “ılımlı bir hareket” olarak niteleyen FED Başkanı Bernanke de, ileriki dönemlerdeki tahvil alımı azaltımlarının benzeri oranlarda olabileceğinin sinyalini verdi. BIST tarafında ise bu uygulama, dün piyasa kapanışındaki şişikliğin geri verilmesi olarak gerçekleşmiş durumda.

Gelişen Piyasalarda Durum O Kadar Kötü Değil

Dün sabah saatlerinde gördüğü satış baskısından gün içerisinde toparlanabilen ve gün kapanışını yüzde 0,66 artıda kapatan BIST 100 Endeksi’nin yanında Türkiye’nin 2 yıllık gösterge tahvilinin de yüzde 2,86 artış göstermiş olması, bugün bir düzeltme gelebileceğine hafiften işaret ediyordu. Türkiye’de iç piyasalarda 17 Aralık soruşturmasının etkileri halen devam ederken ve bunun yabancıları çekimser duruma getirebileceği durumu mevcut iken, BIST’te herhangi bir yükselişin istikrarlı olması beklenmemelidir. Bu durumu teyit etmek adına, JP Morgan’ın gelişen piyasalar volatilite endeksine bakılırsa, seviyenin halen yüzde 9’lar civarında bulunduğu ve Mayıs ayında FED azaltıma başlayacağını söylediğinde görülen yüzde 12’lerden uzak olduğumuzu görebiliriz. Aynı şekilde, Ağustos’ta, azaltımın beklendiği Eylül FOMC toplantısı öncesi tekrar görülen yüzde 12 seviyesinden uzak gelişen piyasalar.

Image

17 Aralık Piyasaları Gergin Tutar, Orta Vadede Toparlanır

Gelişen piyasalardaki FED etkisiyle gerçekleşen mevcut satışın bu bağlamda kalıcı ve istikrarlı bir satış olmasını çok beklememek gerekir. Not indirimi söz konusu olan Güney Afrika veya politik risk fiyatlanan Türkiye gibi ülkeler dışındakilerde satışların önümüzdeki hafta içerisinde sakinleşmesi olası görülüyor. BIST tarafında ise 17 Aralık soruşturmasının etkilerinin biraz daha derinleşmesi söz konusu. Aynı zamanda, Türkiye’de özel sektörün borçluluk oranından dolayı Dolar’ın talebinin devam etmesi ve TC Merkez Bankası’nın bu zamana kadarki müdahalelerinin Dolar/TL’den çok BIST 100 Endeksi’nde ağırlıkları fazla olan bankaları etkilemesi BIST’te kırılganlığın kısa vadede devam etmesine neden olabilir. Bu hafta içerisinde 68500-70000 bandı kritik bölge olacaktır. Bu bölgenin altına hareketlerin kalıcı olmasını mevcut durumda beklemesek de, 17 Aralık soruşturmasının derinleşmesi ve ortamın daha da gerilmesi durumunda BIST 65000-67500 aralığını dip olarak benimseyebilir. Yükselişer kısa vadede sınırlı kalarak 72500-74000 bandının üzerine kalıcı hareketlerde bulunmayabilir. Yükselişlerin istikrarı için Merkez Bankası’ndan daha etkin müdahaleler ve söylemler gerekecektir. Siyasi gerilimin artışı yine BIST’te yükselişlerin önünü kesecek olsa da, Ocak ayı içerisinde BIST’teki toparlanmanın ivme kazanabileceğini ve 80 bin seviyelerine yaklaşımın mümkün olabileceğini düşünmekteyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.