Başçı Sert Müdahaleden Kaçınıyor

Basci_bw

TC Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın bugün gerçekleşen basın toplantısında Merkez Bankası’nın dövizdeki volatiliteye kısa vadede döviz satım ihaleleri ve rezerv opsiyon katsayılarında (ROK) artışlar ile müdahale edeceğini öğrendik. Daha once günlük minimum döviz satım miktarı 50 milyon Dolar iken bu rakamın 450 milyon Dolar’a çıkarıldığı görüldü. Döviz satım ihaleleri ile ilgili önemli olan kısım, Başçı’nın daha once “Minimum miktarın 10 katına kadar satabiliriz” konusundaki açıklamasını burada devam ettirmemesidir. Toplantı sırasında bu sorunun sorulması sonrası soruya cevap da vermeyen Başçı bu şekilde “10 katına kadar” silahını şimdilik arka plana atmış olarak görülüyor.

Enflasyon Yükselmedikçe Faize Müdahale Yok

Faiz konusunda uygulamanın enflasyon oranlarına odaklı olduğunu belirten Merkez Bankası Başkanı Başçı, dövizdeki oynaklığın giderilmesi adına faiz silahının kullanılmayacağını bu şekilde yinelemiş oldu. Enflasyonda olası yükselişlerin devam etmesi halinde faizlere müdahale edebileceğini düşündüğümüz Başçı’nın mevcut durumda bu alanda da beklemeye gittiğini görmekteyiz. Enflasyondaki mevcut görünümün yukarı yönlü fakat ivmesiz olması da Başçı’nın faizlere müdahalede aceleci olamamasına olanak veriyor.

Merkez Bankası Erdem Başçı’nın basın açıklamasında en dikkat çeken uygulama, yıl sonuna kadar döviz satımlarının artırılacağı, Ocak’ta da bu uygulamanın devam edeceği fakat Ocak’tan sonar döviz satımlarının azaltılacağını belirtmesi oldu. Mevcut politik risk ortamına değinmek istemeyen Başçı’nın Ocak sonrası hem döviz satışlarında azaltıma gitmesi hem de ROK’lar gibi etkisi uzun vadeli olmayan bir enstrümanı devam ettireceğini açıklaması Ocak sonrası ortamın sakinleşeceğini beklediğini gösteriyor. İç piyasalardaki döviz talebinin artıyor olması ve bu durumun döviz satış ihalelerine olan talepte belli olması da Sn. Başçı’yı rahatsız etmemiş gibi görünmekte.

Odak TCMB’den İç Politik Riske Döner

Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın açıklamalarının piyasalara etkisini değerlemek gerekirse, Dolar’ın TL karşısında bu durumda, bir sure daha değerli kalmaya devam edeceğini bekleyebiliriz. Özellikle mevcut durumda iç piyasalarda politik risk fiyatlandığından dolayı ve Başçı’nın bu risk karşısında kur oynaklığına müdahaleyi sert yapmamasından dolayı Dolar’ın Ocak ayı içerisinde politik koşullarda değişiklik görülmemesi durumunda 2,0410 – 2,0500 üzerinde kalmasını bekleyebiliriz. 2,10 seviyesinin kritikliğini koruduğu bu durumda, piyasalar TCMB’yi bir kenara bırakıp iç durumumuza odaklanabilir şeklinde düşünmekteyiz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.