Artırmadan Artırım v2 Gelebilir

Image

Türkiye’nin son zamanlarda gördüğü kur volatilitesi konusunda dün TC Merkez Bankası radikal bir karar alarak son PPK toplantısından bir hafta geçmişken ek bir ara PPK toplantısı yapmaya karar verdi. Toplantı kararı, TCMB’nin istisnai gün ilan ederek üst bantı yüzde 9’a çektiği bir günde Dolar/TL volatilitesinin daha da artarak 2,39’a dayanması ile gelirken, bu kararın piyasalardaki yorumu da “TCMB faiz artıracak” oldu. Her ne kadar TCMB’nin bu gece 24’te açıklayacağı kararında üst bant faizinin yüzde 10 civarına çıkarılması ciddi bir olasılık olsa da, TCMB daha önce başladığı yüksek faizli istisnai gün uygulamasını bir kademe sertleştirerek uygulamaya da gidebilir. 

Her Gün İstisnai Gün

Mevcut durumda bankalar TL likidite ihtiyaçları için Merkez Bankası’ndan üç ana faiz seviyesinden borç alabiliyorlar. Bunlar, yüzde 4,5 politika faizinden gerçekleşen, MB’nin miktarında belirleme yaptığı ve zaman zaman istisnai günler ile gerçekleştirmediği bir haftalık repo ihaleleri ile yüzde 6,75’ten piyasa yapıcı bankalara kullandırılan pencere ve yüzde 7,75’den çalışan üst banttan oluşmakta. Bankaların bu durumda TCMB’den aylık borçlanma faizleri ortalama yüzde 7,10 civarında.

Merkez Bankası, son istisnai gün kararında bu uygulamayı değiştirerek, bankaların üst banttan borçlanmasını yüzde 9’a çekti. Bu uygulama aslında direkt olarak %1,25 üst bant artırımı anlamına gelse de, TCMB’nin istisnai günlere hemen başlamaması ve ilk başlangıcını bu haftada sınırlı oranlarda yapması TL volatilitesine çözüm olabilmiş değil. Aynı zamanda, daha düşük faiz koridorlarından borçlanmaya izin vermesi, piyasaya ucuz TL imkanı sağlamakta ve bu imkanlar da piyasanın Dolar talebine destek vermekte.

TCMB bu duruma daha etkin çözüm olunması için bu geceki kararında “bir sonraki bildirime kadar” her günü istisnai gün ilan edebilir. Aynı zamanda, mevcut durumda yüzde 6,75’ten sağladığı piyasa yapıcı banka penceresinin kullanımı istisnai günlerde kapatarak, piyasanın sadece üst banttan fonlanmasını sağlayabilir. Son olarak, gecelik borçlanma faizi olan üst bant faizini mevcut istisnai gün uygulaması olan yüzde 9’dan yüzde 9,50’ye çekerek piyasanın borçlanma oranının sadece yüzde 9,50’den sağlanması sağlanabilir.

Kritik Olan Piyasanın Algısı

TCMB’nin bir önceki uygulaması aslına bakılırsa pozitif bir uygulama idi. İstisnai günlerde, piyasanın yoğun olarak kullandığı üst bant faizinin 125 baz puan artırılarak yüzde 9’a çekilmesi olumlu bir karar olsa da bu uygulamanın hızlı ve etkin bir şekilde kullanılması gerekmekteydi. TCMB’den geçen haftaki PPK’dan bu yana göremediğimiz bu etkinlik oldu. Bu geceki olağanüstü toplantıda TCMB’ye bu durumu düzeltme konusunda fırsat doğmuş oluyor. İstisnai günlerde düşük faizden borçlanmaların sınırlanması ve üst bant borçlanma oranının artırılması uygulamasının aralıksız bir istisnai gün ile birleştirilmesi, TCMB’nin politika faizine dokunmadan etkin TL sıkılaştırmasına izin verebilecektir.